Tuszyn-Las to niezwykłe miejsce zbudowane na projekcie marzeń i wyobraźni.
Stworzone, nie tylko by dawać ludziom wartościowe momenty wytchnienia w otoczeniu lasu i rezerwatów przyrody, ale także przepełnione twórczością Władysława Stanisława Reymonta oraz kreatywnością i nauką płynącą ze słynnych lalkowych bajek dla dzieci.
Rzeczywistość jest z tej samej przędzy co i marzenia
Władysław Stanisław Reymont
karty historii
Choć pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1223 roku, to była ona zasiedlona na długo przed tym. W 1260 roku w Tuszynie przebywał Kazimierz I Kujawski, który miejscowości, zapisanej w łacińskim dokumencie w formie Tusine, potwierdził klasztorowi w Sulejowie.
W 1416 roku Władysław Jagiełło lokował tu miasto królewskie, polecając staroście pobiedzkiemu Dobkowi Kobyle „de Żary” osadzić na gruntach wsi Tuszyna miasto. W XV wieku było ono popularnym miejscem dla królewskich polowań w okolicznej puszczy. Między innymi w tym celu do Tuszyna trzykrotnie zawitał król polski Kazimierz IV Jagiellończyk.
W XVI wieku w miejscowości rozwijał się przemysł leśny, hodowla pszczół, pasterstwo, młynarstwo. Najważniejszą rolę spełniał wyrób piwa, który stanowił wówczas główne zajęcie ludności. Dużą rolę pełnił również handel.
W roku 1655 Tuszyn został całkowicie spalony i splądrowany przez wojska szwedzkie podczas potopu. Miasto wyludniło się i na jakiś czas podupadło, dopiero napływ ludności żydowskiej w pod koniec XVII wieku nieco poprawił sytuację gospodarczą.
W okresie rozbiorów Tuszyn kolejno wchodził w skład Prus, Królestwa Warszawskiego, Królestwa Kongresowego oraz Królestwa Polskiego.
miasto ogród
Rzeczywistość jest z tej samej przędzy co i marzenia, to słowa najsłynniejszego mieszkańca Tuszyna – Władysława Stanisława Reymonta. Ich treść została wypełniona w 1928 roku przez burmistrza Tuszyna Józefa Domowicza, który założył na tym terenie miasto ogród – Tuszyn Las.
Krajobrazowe położenie Tuszyna, wśród lasów i wzniesień, przyciągało co roku wiele tysięcy letników w XIX i XX w. Dało to impuls ówczesnym władzom do stworzenia nowego miasteczka wypoczynkowego wzorowanym na XIX wiecznej idea brytyjskiego miasta ogrodu architekta Ebenezera Howarda. Projekt Tuszyna Lasu stworzył inż. Andrzej Kartasiński. W XX w. na terenie Tuszyna powstało wiele budynków w stylu willowym otwocko-ciechocińskim.
W 1928 r. Rada Miejska podjęła starania o uznanie Tuszyna Lasu za miejscowość kuracyjną na równi z Zakopanem i Ciechocinkiem.
bajkowy świat
W 1956 roku w Tuszynie powstało Studio Filmów Lalkowych, wydzielone z Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi. Kilka lat później zostało przekształcone w Studio Małych Form Filmowych „Se-Ma-For”. To właśnie w nim powstały zdjęcia do słynnych lalkowych seriali, takich jak, Miś Uszatek, Miś Colargol, Pingwin Pik-Pok, na których wychowały się całe pokolenia Polaków.